Amb. Stephen A. Seche

Amb. Stephen A. Seche Back to Board Executive Vice President, The Arab Gulf States Institute in Washington

Ambassador Stephen A. Seche is the Executive Vice President at the Arab Gulf States Institute in Washington. Prior to his current position, Ambassador Seche served as a senior analyst in the Washington, DC office of Dentons US LLP, an international law practice with an extensive network of ties to the Middle East.

From August 2011 until May 2013, Ambassador Seche served as Deputy Assistant Secretary in the Bureau of Near Eastern Affairs at the Department of State, with responsibility for U.S. relations with the states of the Arabian Peninsula.
He served as the U.S. Ambassador to Yemen from August 2007 until August 2010.
Ambassador Seche spent 35 years as a Foreign Service Officer, much of that time engaged in the practice of public diplomacy. During the 2006-07 academic year, he was a Visiting Fellow at the University of Southern California, where he taught in the recently established master’s degree program in public diplomacy. On his return from Yemen, Ambassador Seche spent a year at the Institute for the Study of Diplomacy at Georgetown University, where he taught a graduate seminar in the School of Foreign Service.
From February 2005-August 2006, Ambassador Seche served as Charge d’Affaires at the U.S. Embassy in Damascus, Syria; he was Deputy of Chief of Mission for the six months prior. This was his second tour in Damascus: from 1999-2002, he was Counselor for Public Affairs and Director of the American Cultural Center. He spent the two years between his Damascus assignments as Director of the Office for Egypt and Levant Affairs at the Department of State in Washington, DC.
Ambassador Seche entered the Foreign Service in 1978 and spent the first seven years of his career in public diplomacy positions in Guatemala, Peru, and Bolivia. Other overseas assignments have included stints at U.S. embassies in Ottawa, Canada and New Delhi, India.
He received his B.A. from the University of Massachusetts at Amherst, and spent four years as a journalist before entering the Foreign Service. He is married to Susan Canning; the couple has three daughters.